Hakan Gürsu Kimdir?

(1959-…)Hakan Gürsu 1959 yılında Ankara’da doğdu. 1984 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünü birincilik ile bitirdi. 1987 yılında Mimarlık Fakültesi Bina Bilgisi Ana bilim dalında Master Derecesini aldı. 1988 yılnda başladığı Doktora çalışmasına; 1991 yılında Japonya’da proje çalışmaları ile devam ederek (Kentsel Çevrede İnsan Ürün İlişkisine Yeni Bir Yaklaşım) adlı araştırması ile 1996 yılında Doktora derecesini tamamladı.

Hakan Gürsu, mezun olduğu 1984 yılından itibaren; ODTÜ Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde tam zamanlı öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalarda; mekân düzenlemeleri ve özgün ürün tasarımları ile 80’in üzerinde ödüle layık görülmüştür. Moskova ve Tokyo’da İç Mimarlık, Şehircilik ve Ürün Tasarım alanlarında değişik projelerde çalışmış ve başarılı projelere imza atmıştır.

Japon Endüstri Tasarımcıları Derneği ile Japon Hükümeti tarafından düzenlenen “Advance Program of Industrial Design” uluslararası programı çerçevesinde Tokyo Metrosu için geliştirdiği kentsel mobilya projesi ile Pioneer of Design (Tasarımın Öncüsü) ödülünü 1991 yılında kazanan ilk Türk olmuştur.

2006 yılında ODTÜ Teknokent odaklı DESIGNNOBIS markası altındaki ürün tasarımı araştırma ve geliştirme şirketini kurarak Türkiye’nin inovasyon odaklı ilk tasarım şirketini hayata geçirdi.

2007 yılı sonunda, uluslararası tasarım alanında ülkemizin adını başarı ile temsil eden Dr. Hakan Gürsu, International Design Awards ödülünü “VOLİTAN” projesi ile 2 dalda ve 2008 yılında da Green Dot Çevre Oscarını birincilikle kazanan ilk tasarımcı olma şerefine ulaştı. Eylül 2012 kadar geçen süre içinde çoğu uluslararası olmak üzere toplam 69 tasarım ödülüne layık görülerek dünyanın sayılı tasarım şirketleri arasına girmiş bulunmakta. Ülkemizi dünya tasarım sıralamasında ikinciliğe taşıyan şirketlerin en önünde (http://www.worlddesignrankings.com) ve en iyi 100 tasarımcı listesinde birinciliğe (http://www.designerrankings.com) yükselerek ülkemizin uluslararası tanıtımına önemli bir katkı sağlamayı başardı.

İnovasyon, yaratıcı düşünce geliştirme, yaratıcılık, sürdürülebilir kalkınma, tasarım ve katma değeri yüksek akıllı ürün geliştirme, ürün tasarımı ve ARGE konularında yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirilen 200’ün üzerinde konferans ve çalıştayı hayata geçirdi. Bu konferanslar Milli Eğitim Bakanlığı, DPT, Ulusal Kalkınma Ajansları, IBM, Coca Cola, Eczacıbaşı Holding, Aktaş Holding, AGT, İntel ve TEDxReset gibi önemli organizasyonlarda gerçekleştirildi. Pek çok üniversitede konferans ve seminerler verdi. Ayrıca, İtalya’da Trieste Boat Show kapsamında, İrlanda ERIC (Avrupa Araştırma ve İnovasyon Konferansı), Katar’da OECD bünyesinde pek çok kez konuşmacı olarak yer almıştır. Dr. Gürsu, değişik dönemlerde AB kapsamında Finlandiya/Helsinki ve Estonya /Talin’de eğitmen olarak ders vermiştir. Dr. Hakan Gürsu’ya kişisel başarılarından dolayı verilen onur ödüllerinden bazıları ise şunlardır;

• Forum İstanbul 2008 kapsamında üçüncü kez verilen “Ulusal Onurumuzu Uluslararası Ortamlarda Başarı İle Temsil”• Uluslararası Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı 2008’de verilen “Sürdürülebilir Çevreye Katkı” Ödülü• Yerel Televizyonlar Birliği Tarafından 2008 Yılında Verilen; “Ulusal Kahraman” Ödülü• Avrupa Gazeteciler Birliği Tarafından 2009 Yılında Verilen; “En İyi Tasarımcı” Ödülü• Başkent Rotary 2007-2008, Yıldız Rotary 2010 Üstün Meslek Hizmet Ödülleri

Design Turkey 2012 yarışmasında 2 dalda jüri üyesi olarak görevlendirilmiştir. Hakan Gürsu, ODTÜ’de tam zamanlı öğretim üyesi olarak ve Teknokent bünyesindeki Designnobis şirketinde katma değeri yüksek ürün geliştirme çalışmalarına devam etmektedir.

VOLİTAN

Volitan adı ve özellikleri için Hakan Gürsu diyor ki: “Volitan” Latince “hızlı yol alan” demek. Bir de bizim Akdeniz sahillerinde görülen bir uçarbalığın adı… Bu balığın çok saygı duyulacak bir performansı var. 200 metre suyun üzerinde gidiyor. Balığı da, kelimenin anlamını da çok sevdik. “Xmr21¨ gibi bir isim yerine “Volitan” dedik. Ayrıca uluslararası yarışmalarda menşeinizi belirtecek her şeyden de kaçınıyorsunuz. Bunu hem etik açıdan yapıyorsunuz hem de stratejik… Volitan nasıl bir tekne? Volitan’ın en üstün özelliği çok çevreci olması. Hiçbir petrol ürünü yakıt kullanmıyor, asla karbondioksit atığı üretmiyor. Herhangi bir limana girip yakıt almasına gerek olmadığı için Volitan’la hiç durmadan dünya turu yapabilirsiniz. İçme suyu almanıza gerek yok çünkü tekne bir yandan giderken bir yandan deniz suyunu tatlı suya çeviriyor. Volitan sonuçta bir yelkenli ama rüzgar esmediğinde de gidiyor. Çünkü üzerindeki o iki katı yelken aynı anda iki işe yarıyor: Rüzgar varsa yelken vazifesi görüp tekneyi yüzdürüyor, rüzgar yoksa da tekneyi güneş götürüyor. Güneşle tekne gider mi? Volitan gidiyor. Çünkü teknede güneş enerjisiyle çalışan iki adet elektrikli motor var. Güneş varken o tepedeki iki panel sayesinde şarj oluyor ve rüzgar çıkmasa da, güneş batsa da tekneyi götürüyor. Hemen belirtelim motorun aküsü de öyle kurşun pil falan değil; o da çevreci, yani jel akü. Volitan’ın hareket kabiliyeti inanılmaz. Olduğu yerde nokta dönüşü yapabilen ilk deniz aracı. -Volitan bir de kapanabiliyor… Üstte paneller, altta kanatları falan görünce “Ben geldim, boşaltın bu limanı” havasına hiç bakmayın çünkü sudaki kanatlarını teknenin altına toplayıp, yukarıdaki panellerini de tek parça yapabiliyor. Çevreciliğin kurallarından biri de dayanıklı tüketim malı yapmak: Volitan’ın ömrü 80 yıl. Volitan keyfine düşkün. 12 kişinin çok rahat yaşayabileceği, lüks yat kıvamında konfora sahip. Volitan’ın tek eksiği pek romantik bir havasının olmaması… “Mehtaplı bir gecede Burgaz açıklarında demirleme” hissi vermiyor. Ama zaten ABD’liler de “2040’ın teknesi” diyorlar Volitan için.