UKRAYNA’DA SUNULAM EĞİTİM FIRSATI

Üniversite eğitimi anlamında son yıllarda öne çıkan ülkelerden bir tanesi de Ukrayna olmuştur. Sayıları 400 olan üniversiteye sahip olan ve köklü bir eğitim politikasına da sahip olan Ukrayna, Batılı tarzda sunduğu anlayış ile adından söz ettirmektedir. Yabancı öğrenci konusunda da hiçbir kısıtlama olmaması önemli bir sayıda öğrencinin tercih etmesini sağlamıştır. Her yıl binlerce öğrenciyi kabul eden üniversitelere Türkiye’den de önemli oranda öğrenci gönderilmektedir. Başta Tıp, Mühendislik, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Finans, Hukuk gibi bölümlerin çok daha fazla sayıda kişi tarafından tercih edildiği de görülmektedir. Öğrenci merkezli olmasından dolayı Ukrayna’da lisans tamamlama süreçleri çok farklı etkenlere göre değişmektedir.

Ukrayna hakkında donanımlı bir bilgi edinilmesi tercih için çok daha yararlı olacaktır. Özgüvenli ve bilinçli bir şekilde gidilmesi Ukrayna’da lisans tamamlama için avantaj sağlayacaktır. Aksi halde büyük bir hayal kırıklığı içinde geri dönülme ihtimali de olabilir. Eğitim için herhangi bir sınav bulunmamaktadır. Bu nedenle istenilen bölümde okunması imkân dâhilindedir. Alınacak kabul içinde lise diploması yeterli olmaktadır. Ancak çok daha kaliteli üniversiteler için diploma notunun en az 3 olması şarttır. Bunun dışında Ukrayna dilinin yanında Rusça ve İngilizce olarak da eğitim verilmektedir. Özellikle uluslararası kimliği ile ön plana çıkmış üniversitelerde İngilizce bölüm sayısı oldukça fazladır. Yeterli İngilizce bilgisi olmayan öğrenciler ise ilk sene hazırlık okuluna gönderilmektedir. Başarılı olunması halinde lisans derslerini almaları mümkündür. Bununla birlikte bölümlerin sürelerinde de farklılıklar bulunmaktadır. Tıp 6 yıl, mühendislik bölümlerinin hemen hemen hepsi 4 yıl sürmektedir. Diş Hekimliği ile Eczacılık ise 5 yıldır.

YÖK tarafından denklik verilen birçok üniversitenin de olması Ukrayna’yı cazip yapan etkenlerden bir tanesi olmaktadır. Bu sayede yurtiçinde iş imkânları da bulunmaktadır. Ayrıca Lizbon anlaşmasından dolayı Ukrayna’da lisans tamamlama diplomasına sahip her kişinin Avrupa’nın her yerine çalışması mümkündür. Öğrencinin başvurması halinde yüksek lisans ve sonrasında doktora yapma fırsatı da sunulmaktadır.