Ukrayna’da Üniversite Eğitimi

Ukrayna’da Üniversite Eğitimi

Ukrayna, üniversite eğitimi almak için son zamanlara en çok tercih edilen ülkelerin ilk sırasında yer almaktadır. Ukrayna’da üniversite okumak hem keyifli hem de oldukça önemlidir.

Ukrayna üniversiteleri Avrupa Birliği üniversitelerinde de kabul edilmektedir. Eğitim kalitesi bakımından pek çok üniversite tarafından kabul gören Ukrayna, eğitim almak için önemli ülkelerin başında gelmektedir. 

Son yıllarda üniversiteler arası ilişkilerin gelişmesiyle birlikte YÖK tarafından Ukrayna üniversiteleri tanınmakta ve diplomalarına da denklik verilmektedir. Ukrayna ülkesi Doğu Avrupa’da bulunan en önemli üniversitelere ev sahipliği yapan bir ülkedir.

Ukrayna’da yer alan üniversitelerde kaliteli bir akademisyen kadro çalışmaktadır. Bu nedenle dünyanın pek çok noktasından Ukrayna’ya üniversite okumaya gelen öğrenciler mevcuttur.

Kiev Politeknik, Taras Schevchenko, Ulusal Havacılık ve Uzay Üniversitesi Ukrayna’nın önemli üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Ukrayna Üniversitesi’nde Bölüm Tercihi

Ukrayna’da üniversite okumak isteyen gençler üniversite sınavını kazanma derdi olmadan üniversite okuma fırsatı kazanmaktadır. Ukrayna’da üniversite okumak için LYS veya sınav şartı aranmamaktadır.

İki yıl hazırlık eğitimi aldıktan sonra Ukrayna üniversitelerinde istenilen bölümü okumak mümkündür. Ukrayna üniversiteleri üzerinden alınan diplomalar hem Avrupa Birliği hem de Türkiye’de tanındığından dolayı mezun olduktan sonra istediğinizi yerde iş bulabilirsiniz. Diplomalara YÖK denkliği de alma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Ukrayna Üniversite Fiyatları

Ukrayna’da üniversite​ okuma maliyeti oldukça düşüktür. Ukrayna’ca ve Rusça dilleri ile eğitim alarak öğrencilerin kendilerini geliştirme fırsatı buldukları Ukrayna üniversitelerinde okumak Türkiye’de üniversite okumakta daha ekonomiktir.

Kaliteli bir eğitim hizmeti sunan Ukrayna üniversiteleri birçok bölgeye oranla oldukça düşük maliyetlidir. Konaklama, sosyal gider maliyetleri ve eğiti maliyetleri ailelerin rahatlıkla karşılayabileceği seviyededir. Ukrayna’da üniversitelerin yurt ve okul harcı bedeli yıllık 2500 ile 3000 dolar arasında değişiklik göstermektedir.